Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky v obci

Kostol

Tunajší kostol  pochádza  z 19.stor.,  keď si ho v roku 1805 obyvatelia vybudovali  aj s patričnou farou.  Tehly na stavbu kostola dovážali z B.Štiavnice a piliere z Krupiny . Strecha bola pokrytá šindľom.  Jedného letného dňa - 8.8.1899  udrel   do kostola blesk, bol  poškodený a od neho zhoreli dva najbližšie domy. 

Dom ľudového bývania a kováčska vyhňa

Ľudový dom vo Veľkom Lome s jednoizbovým dispozičným riešením postavený v polovici 19. storočia nepatrí medzi typické roľnícke obydlia, aké sa v obci stavali. Patril rodine bezzemkov, živiacej sa pastierstvom a príležitostnými prácami u vlastníkov pôdy. Je významným dokumentom života tejto vrstvy dedinského obyvateľstva. Pôvodne pozostával z izby, pitvora a stajne, strecha bola pokrytá slamenou krytinou. Koncom 19. storočia stavebnými úpravami vznikla zo stajne komora, ktorej časť mala slúžiť aj ako obytný priestor. Zároveň bolo z izby do pitvora premiestnené kúrenisko. Pitvor sa tak stal centrom pracovných aktivít rodiny. Izba okrem uspokojovania biologických a spoločenských potrieb rodiny slúžila aj ako reprezentačný priestor. K domu bola v zadnej časti pristavená drevená zrubová stajňa. Ľudový dom je na priečelí pozemku ohradený lesou, typickou ohradou minulých storočí v obci. Majetkovým pomerom rodiny zodpovedá aj zariadenie interiéru obytnej časti, ktoré je pôvodné. Inštalované je tak, ako sa zachovalo po smrti posledných majiteľov a užívateľov domu.

Kováčska vyhňa je situovaná do obdobia prvej polovice 20. storočia. Kováčska výroba v obci slúžila prevažne potrebám roľníckeho obyvateľstva a zameriavala sa na výrobu a opravy kovového náradia. Sortimentu výroby zodpovedá i vybavenie vyhne: ohnisko s mechami, kovadlina, ručná vŕtačka, kováčske kladivá a ostatné základné kováčske náradie: rôzne druhy klieští, sekáče, priebojníky a ďalšie. Dopĺňa ho časť výrobkov a polotovarov - podkovy, reťaze, súčasti vozov a iné.

Oba objekty sú súčasťou SNK Múzeum bábkárskych kultúr a hračiek Modrý Kameň /v súčasnosti zavreté/.


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka